Seçilme Yaşının 18’e Düşürülmesi

Değerli Basın Mensupları,

Hükümetimizin, seçilme yaşının 18’e düşürülmesiyle ilgili olarak hazırladığı yasa değişikliği önerisi üzerine bu açıklamayı yapıyoruz. Öncelikle bilmenizi istiyoruz ki AK Parti’yi kitlelerin partisi yaparak iktidara taşıyan, 19 yaşında Beyoğlu İlçe Gençlik Kolu Başkanı, 21 yaşında İstanbul İl Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlik yıllarında siyasete başlamış olmasının verdiği güçtür.

Genel Başkanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Partimizin kurulmasıyla birlikte ‘Siyasette gençlere yer vermek ustalığın şiarındandır.’ sözüyle gençlere siyasetin ilk on birinde yer vermeyi kendine düstur edinmiş ve her fırsatta gençlere verdiği değeri dile getirmiştir. 2011 genel seçimlerinden önce seçilme yaşını 25’e indirerek biz gençleri onurlandırmış ve 35 yaşın altında 15’ten fazla genç milletvekilinin Türk Siyasetine kazandırılmasına imkân sağlamıştır. Aynı şekilde Türkiye genelinde birçok genç arkadaşımız belediye başkanı, belediye başkan vekili ve meclis üyesi olarak görevlerini sürdürmektedirler.

Şu kesinlikle bilinmelidir ki seçilme yaşının 18’e çekilmesi meselesi sadece AK Parti Gençliğinin değil tüm ülkemiz gençliğinin meselesi ve hatta doğrudan söylemek gerekirse bu, gençliğin hakkıdır. Bizde bu hakkın teslim edilmesi için bu kararı desteklemekteyiz. Biz inanıyoruz ki tıpkı 25 yaşındaki arkadaşlarımızın liyakatiyle elde ettiği siyasi görevleri, 18 yaşındaki genç arkadaşlarımız da liyakat sahibi olarak hak edeceklerdir. Yeter ki gençliğe bu fırsatlar verilsin; onlar bu önemli görevlere erkenden kendilerini hazırlayacak ve dedemiz Fatih Sultan Mehmet gibi önemli başarılara imza atacaklardır.

Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki Almanya, Fransa, Avusturya, İspanya, gibi 15 Avrupa ülkesinde de seçilme yaşı 18’dir. Hatta Uganda, Trinidad ve Tobago, Komoros gibi ülkelerde dahi seçilme yaşı 18’dir. Büyüklerimiz bizlerden oy talep ederken ya da askerlik yapmamızı beklerken 18 yaşla ilgili herhangi bir çekinceleri bulunmamakta ancak iş yetki talebine gelince çekince ortaya koymaktadır.  Bu da bizleri gerçekten üzmektedir.

Gençler sandık başına geldiğinde akıllı, yetişkin, yetki talep ettiğinde ise çoluk çocuk değildir.

Yeni Türkiye’nin genç vizyonu karşısında seçme ve seçilme yaşının eşitlenmesi gerektiğine inanan, başta Sayın Başbakanımız ve Gençlik Kolları yönetimimiz tarafından seçilme yaşının da 18’e çekilmesi birçok kez dile getirilmiştir. TBMM Başkanlığına sunulan seçilme yaşının 18’e çekilme yasa tasarısının imzaya sunulmasının ardından Anayasa değişiklik teklifine; gençlik adına hiçbir önemli adım atmamış, gençliğin geleceğine dair hiçbir ciddi proje ortaya koymamış olan muhalefetin tepkileri bizleri şu ana kadar olduğu gibi yine şaşırtmamıştır.

Bu yasa teklifine; her fırsatta milliyetçiliğiyle, Osmanlı tarihine sahip olma iddiasıyla övünen Milliyetçi Hareket Partisi, Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u 21 yaşında değil de ‘40’ yaşında fethetmişcesine karşı çıkmış bununla da kalmamış, Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri aracılığıyla gençleri aşağılamaya kalkmıştır. Yeniçeri’nin, mecliste yaptığı basın açıklamasında yanına 18 yaşında iki genci alarak ‘Bunlar mı vekil olacak?’ diye kendi çapında alay etmesi MHP’ye oy veren genç arkadaşlarımız gibi bizleri de üzmüştür. 54 yaş ortalamasıyla meclisin en yaşlı partisi unvanını taşıyan, 40 yaşın altında milletvekili dahi olmayan MHP’nin bu tavrı, gençlerin becerisi veya beceriksizliğinden ziyade, MHPli vekillerin sahip olduğu koltuklara aşkla ve şevkle sarılmalarından, onu kaybetmekten ölesiye korkmalarından geldiği hissini uyandırmaktadır.

Gençleri sadece seçimden seçime hatırlayan, Gençlik Kolları’nı tabela örgütünden ibaret gören, hükümetin her yaptığına sadece muhalefet olmak için karşı koyan, ortaya attığı hiçbir tezi gerçek argümanlar üzerine oturtmayan CHP de bu değişikliğe önce olumlu baktığını beyan etmiş ardından parti içi görüşmelerini yapıp hayır demiş sonra işi sulandırma yolunu seçerek, ipe un sermeye başlamış ve yaş üzerine polemik oluşturma eğilimi gösterip sonunda her zamanki gibi çark ederek asli hüviyetine bürünmüş, destek vermeyeceğini açıklayarak gençliğe ne kadar önem verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymuştur.

Değerli Basın Mensupları,

Bizler 19 yaşında Beyoğlu İlçe Gençlik Kolları Başkanı olan liderimizin heyecanıyla, 21 yaşında İstanbul’u fetheden Fatih’in aşkıyla gençlere siyasette hak ettiği değerin verildiği bir partide görev almaktan gurur duyuyoruz!
Bizler muhalefetin aşağılık komplekslerine bir taraftan gülüp geçerken sağımıza ve solumuza bakmadan fert fert haykırıyoruz:

Biz ki burçlara bayrak olacak kumaştayız,
Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştayız!

AK Gençlik her zaman ülkemizin gençliğine sahip çıkacak ve sonuna kadar onların haklarını savunacaktır.

Bu vesileyle önce gençliğin sonra tüm İslam Aleminin Kurban Bayramını tebrik ediyor, bu bayramın tüm dünyaya barış getirmesini temenni ediyorum.
Zafer Çubukcu
AK PARTi
Genel Merkez
Gençlik Kolları Başkanı

Advertisements

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: